flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До відома: фізичної особи-підприємеця Дерев’янка Станіслава Володимировича (61085, м. Харків, вул. Поздовжня, 1-Б, кв. **),   Комунального некомерційного підприємства Харківська обласна рада "Обласна дитяча клінічна лікарня" (61093, м. Харків, вул. Озеря

30 жовтня 2025, 17:18

До відома: фізичної особи-підприємеця Дерев’янка Станіслава Володимировича (61085, м. Харків, вул. Поздовжня, 1-Б, кв. **),  

Комунального некомерційного підприємства Харківська обласна рада "Обласна дитяча клінічна лікарня" (61093, м. Харків, вул. Озерянська, 5)

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

 

"28" жовтня 2025 р.

м. Харків

Справа № 922/3797/25

 

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Ольшанченка В.І.

розглянув матеріали

позовної заяви

 керівника Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області (61004, м. Харків, б-р Гончарівський, 20)  в інтересах держави, в особі Національної служби здоров'я України (04073, м. Київ,  пр-т Степана Бандери, 19)

 

до

 фізичної особи-підприємеця Дерев’янка Станіслава Володимировича (61085, м. Харків, вул. Поздовжня, 1-Б, кв. **),  Комунального некомерційного підприємства Харківська обласна рада "Обласна дитяча клінічна лікарня" (61093, м. Харків, вул. Озерянська, 5)

 

про

визнання недійсною додаткової угоди та стягнення 58945,50 грн,

 

ВСТАНОВИВ:

 

Керівник Новобаварської окружної прокуратури міста Харкова Харківської області (прокурор) через систему "Електронний суд" надав Господарському суду Харківської області позовну заяву в інтересах Національної служби здоров’я України (позивач) до фізичної особи–підприємця Дерев'янка Станіслава Володимировича та до Комунального некомерційного підприємства Харківської обласної ради «Обласна дитяча клінічна лікарня» (відповідачів), в якій просить суд:

- визнати недійсною додаткову угоду від 20.11.2024 до договору про закупівлю №4П від 02.01.2024, укладеного між Комунальним некомерційним підприємством Харківської обласної ради «Обласна дитяча клінічна лікарня» (код ЄДРПОУ 02003600) та фізичною особою-підприємцем Дерев’янком Станіславом Володимировичем (код ЄДРПОУ 2844011050);

- стягнути з фізичної особи-підприємця Дерев’янка Станіслава Володимировича (код ЄДРПОУ: 2844011050, вул. Поздовжня, буд. 1-Б, кв. 108, м. Харків, 61085) на користь держави в особі Національної служби здоров’я України (код ЄДРПОУ 42032422, просп. Степана Бандери, 19, м. Київ, 04073) кошти в сумі 58 945,50 грн.

- судовий збір в сумі 4844,80 грн стягнути з фізичної особи-підприємця Дерев’янка Станіслава Володимировича (код ЄДРПОУ: 2844011050, вул. Поздовжня, буд. 1-Б, кв. 108, м. Харків, 61085) за таким реквізитами: Харківська обласна прокуратура, код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м. Київ, рахунок №UA178201720343160001000007171, код банку 820172, банк отримувача: Держказначейська служба України; код класифікації видатків бюджету (КЕКВ): 2800.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор зазначає, що відповідач фізична особа-підприємець Дерев’янко С.В. в порушення п. 2 ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та пп. 2 п. 19 Постанови Кабінету Міністрів України № 1178 від 12.10.2022 уклав додаткову угоду від 20.11.2024 до договору №4П від 02.01.2024, необґрунтовано збільшивши ціну масла на 37,46% (з 349,59 до 480,58 грн/кг) без належного підтвердження коливання цін, нівелюючи торги, порушуючи економію та добросовісність і неефективно витрачаючи бюджет Національної служби здоров'я України.

Прокурор у своїй позовній заяві вказує на положення Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», зокрема статтю 3, якою визначено, що держава гарантує повну оплату необхідних громадянам медичних послуг і лікарських засобів за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до програми медичних гарантій.

Відповідно до статті 7 цього Закону Національна служба здоров’я України (НСЗУ) виконує функції замовника медичних послуг та лікарських засобів, укладає, змінює та припиняє договори, а також здійснює заходи, спрямовані на забезпечення цільового та ефективного використання коштів за програмою медичних гарантій.

Аналогічні норми закріплено у Положенні про Національну службу здоров’я України, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 №1101.

Відповідно до пункту 1 цього Положення, НСЗУ є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров’я.

Пунктом 3 Положення передбачено, що до основних завдань НСЗУ належить реалізація державної політики у сфері медичних гарантій, виконання функцій замовника медичних послуг і лікарських засобів, а також здійснення контролю за їх цільовим використанням.

Механізм використання коштів визначено Порядком використання коштів державного бюджету на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 №1086.

Згідно з пунктом 5 цього Порядку, оплата послуг за договорами з НСЗУ здійснюється на рахунки надавачів медичних послуг, на підставі звітів, поданих до електронної системи охорони здоров’я.

У позові прокурор наводить, що за інформацією, отриманою від НСЗУ (лист від 24.09.2025 №42336/2-16-25) та КНП ХОР «Обласна дитяча клінічна лікарня» (лист від 12.08.2025 №1064), у 2024 році між НСЗУ та лікарнею укладено договори №0031-Е124-Р000 від 22.01.2024 та №3416-Е124-Р000 від 08.02.2024, за якими здійснювалося фінансування медичних послуг. Оплата за результатами проведених закупівель, зокрема за процедурою №UA-2023-12-18-014091-a, здійснювалася саме за рахунок коштів, перерахованих НСЗУ з державного бюджету.

НСЗУ як уповноважений орган наділена правом самопредставництва у судах (п. 14 Положення), а тому саме вона повинна була вжити заходів щодо судового захисту державних інтересів. Проте таких заходів не вжито, що свідчить про бездіяльність уповноваженого органу.

Відповідно до пункту 2 частини 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор до звернення до суду повідомив НСЗУ листом від 16.09.2025 №52-106-3730вих-25 про необхідність ужиття заходів щодо усунення порушень, однак заходи претензійно-позовного характеру НСЗУ не здійснила, про що свідчить лист від 24.09.2025 №42332/2-16-25.

При цьому НСЗУ у своєму листі підтвердила наявність договорів з лікарнею, але зазначила, що не може втручатися у господарську діяльність медичних закладів, включно із закупівлями. На думку прокурора, така позиція суперечить статті 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення», якою прямо передбачено, що НСЗУ має здійснювати контроль за цільовим і ефективним використанням коштів.

Таким чином, прокурор вважає, що намір НСЗУ самостійно захищати інтереси держави відсутній, що свідчить про бездіяльність уповноваженого органу та створює підстави для представництва прокурором інтересів держави відповідно до статей 53 ГПК України та 23 Закону України «Про прокуратуру».

Прокурор також зазначає, що подальше зволікання може призвести до втрати можливості судового захисту через сплив строку позовної давності, що вимагає невідкладного реагування.

Також прокурор додатково посилається на практику Європейського суду з прав людини (рішення у справах «Korolev v. Russia», пункт 33; «Menchinskaya v. Russia», пункт 35), згідно з якою участь прокурора в судовому процесі може бути виправдана в інтересах суспільства або держави, якщо порушення стосується значних публічних інтересів чи державного майна.

Крім того, прокурор в позові зазначає, що виконання договорів, укладених із порушенням законодавства у сфері публічних закупівель, призвело до неефективного використання бюджетних коштів, що суперечить принципам, визначеним статтею 5 Закону України «Про публічні закупівлі». Отже, звернення прокурора до суду спрямоване на відновлення законності та забезпечення належного розпорядження бюджетними коштами в інтересах держави.

Подані матеріали позовної заяви господарський суд вважає достатніми для їх прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження.

Керуючись статтями 12, 120, 176, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України,

 

УХВАЛИВ:

 

  1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №922/3797/25.
  2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
  3. Підготовче засідання призначити на 17 листопада 2025 року о 14:00 год, у яке викликати представників сторін.

Явку представників сторін у призначене судове засідання визнати обов'язковою.

  1. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, Україна, місто Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 8-й під’їзд, 1-й поверх, зал № 112.
  2. Встановити прокурору п’ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання до Господарського суду Харківської області:

- письмових пояснень щодо прав або законів, які порушили відповідачі;

- письмового уточнення змісту позовних вимог щодо правової природи "коштів" та обсягу визнання недійсним правочину.

  1. Встановити позивачу п'ятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання Господарському суду Харківської області письмових пояснень щодо підтримки позовних вимог прокурора.
  2. Встановити відповідачам п’ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали для подання Господарському суду Харківської області: відзиву на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 165 ГПК України, і всіх письмових та електронних доказів, висновків експертів і заяв свідків, що підтверджують заперечення проти позову; витягу державного реєстратора з ЄДР станом на час розгляду справи.
  3. Встановити прокурору п'ятиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання Господарському суду Харківської області відповіді на відзив, яка повинна відповідати вимогам ст. 166 ГПК України.
  4. Встановити відповідачам п'ятиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання Господарському суду Харківської області заперечення, яке повинно відповідати вимогам ст. 167 ГПК України.
  5. Встановити учасникам справи строк до 17.11.2025 на подання Господарському суду Харківської області заяв чи клопотань, пов’язаних з розглядом справи.

 

Роз’яснити учасникам справи, що всі заяви, клопотання та докази мають бути подані до Господарського суду Харківської області належним чином засвідчені відповідно до ст. 91 ГПК України та ДСТУ 4163-2020.

Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua, а також на сайті суду (inbox@hr.arbitr.gov.ua) та за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.

 

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Повне судове рішення складено та підписано 28.10.2025.

 

Суддя

 

     В.І. Ольшанченко

 

Примітка: У зв’язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.