Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До відома: Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки (м. Харків)
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
|
"08" червня 2026 р. |
м. Харків |
Справа № 922/1921/26 |
Господарський суд Харківської області у складі судді Ольшанченка В.І.,
розглянувши матеріали
|
позовної заяви |
заступника керівника Харківської обласної прокуратури (61001, м. Харків, вул. Богдана Хмельницького, 4) в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (61165, м. Харків, вул. Є. Єніна, 6) |
|
до |
Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки (61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 6 під'їзд) |
|
про |
стягнення 582111,60 грн |
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Харківської обласної прокуратури (прокурор) в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області (позивач) через підсистему "Електронний суд" надав Господарському суду Харківської області позовну заяву до Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки (відповідач), в якій прокурор просить стягнути з Обласного комунального спеціалізованого підприємства з виконання норм екологічної безпеки (код ЄДРПОУ 31519314, юридична адреса: Держпром, 6 під., май. Свободи, 5, м. Харків, 61022) на користь держави на р/р Лозівської міської ОТГ (ГУК Харків обл/МТГ, Лозова/24062100, код 37874947, Казначейство України, UA 798999980333139331000020573, код бюджетної класифікації 24062100 «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») шкоду, заподіяну державі внаслідок засмічення земель у сумі 506184 грн та забруднення земель у сумі 75927,60 грн.
А також у позовній заяві прокурор просить покласти судові витрати на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог заступник керівника Харківської обласної прокуратури зазначає, що під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні №42023220000000199 виявлено факти грубого порушення Обласним комунальним спеціалізованим підприємством з виконання норм екологічної безпеки вимог природоохоронного та земельного законодавства України при експлуатації полігону промислових відходів у с. Смирнівка Лозівського району Харківської області. Внаслідок вказаних протиправних дій відповідача державі заподіяно збитки у сумі 582111,60 грн.
В обґрунтування підстав для представництва інтересів держави в суді прокурор вказує, що звернення до суду спрямоване на задоволення державної, а також суспільної потреби у відновленні законності та вирішення питання щодо відшкодування шкоди, завданої псуванням земель. У Законі України "Про основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2030 року" констатовано, що сучасне використання земельних ресурсів України не відповідає вимогам раціонального природокористування. Стан земельних ресурсів України близький до критичного. За різними критеріями забрудненими є близько 20 відсотків земель України. Особливо загрозливої гостроти таке становище набуло під час повномасштабного воєнного вторгнення, а тому стан збереження та відновлення ґрунтів є пріоритетним в умовах сьогодення. Відповідно до ст. 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Також прокурор зазначає, що організація і порядок діяльності органів прокуратури України визначаються законом. Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Згідно з ч. 3 ст. 4 ГПК України до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб. Відповідно до ст. 53 ГПК України у випадках, встановлених законом, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи можуть звертатися до суду в інтересах інших осіб, державних чи суспільних інтересах та брати участь у цих справах.
Прокурор, звертаючись до відповідного суду господарської юрисдикції із заявою про захист державних та суспільних інтересів, реалізує конституційну функцію представництва, яка розглядається як один з дієвих засобів утвердження верховенства права, зміцнення законності та господарського правопорядку. Прокурор - особливий суб'єкт господарського процесу і його участь у господарському судочинстві зумовлена необхідністю виконання функції представництва інтересів держави у виключних випадках і порядку, передбачених законом (ст. 131-1 Конституції, п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про прокуратуру").
На думку прокурора в даному випадку порушуються інтереси держави, у зв'язку з цим, у нього виникає не тільки законне право, а й обов'язок здійснити захист таких інтересів, обравши при цьому один із способів захисту, передбачених нормами Цивільного кодексу України.
Як вказує прокурор, уповноваженим органом на звернення до суду із позовом у даній сфері є Держекоінспекція, яка відповідно до п. 1 Положення про Державну екологічну інспекцію України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017, Державна екологічна інспекція України (Держекоінспекція) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Проте, Держекоінспекцією до цього часу не вжито заходів реагування. Так, обласною прокуратурою 01.05.2026 за №12-295 вих-26 направлено лист на адресу Держекоінспекції, в якому повідомлено вказаний орган про виявлені порушення. У відповідь на лист прокурора Держекоінспекція надала відповідь листом від 05.05.2026 №1911-03-07, з якої вбачається, що остання з позовом до суду не зверталася та такого наміру не має.
Отже, за результатами розгляду вказаного листа, враховуючи виявлені порушення та факт відсутності наміру у позивача на звернення до суду з позовом самостійно, обласною прокуратурою на виконання положень ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" направлено на адресу Держекоінспекції лист від 07.05.2026 №12-309вих-26 про пред'явлення прокурором відповідного позову. Таким чином, на думку прокурора, у спірних правовідносинах ним у повному обсязі виконано процесуальний обов'язок, передбачений ст. 53 ГПК України та положеннями ст. 23 Закону України "Про прокуратуру".
Подані матеріали позовної заяви господарський суд вважає достатніми для їх прийняття до розгляду та відкриття провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Керуючись статтями 12, 53, 120, 176, 232 - 235 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
Явку уповноважених представників учасників справи у призначене судове засідання визнати обов'язковою.
Роз’яснити учасникам справи, що всі заяви, клопотання та докази мають бути подані до Господарського суду Харківської області належним чином засвідчені відповідно до ст. 91 ГПК України та ДСТУ 4163-2020.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua, а також на сайті суду (inbox@hr.arbitr.gov.ua) та за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено та підписано 08.06.2026.
|
Суддя |
В.І. Ольшанченко |
Примітка: У зв’язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.

