Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
До відома: Акціонерного товариства "Страхова компанія "Мега-Гарант", м. Харків
УХВАЛА
30 вересня 2022 року |
м. Харків |
Справа № 922/1105/22 |
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ольшанченка В.І.
розглянувши матеріали справи
за позовом |
Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" (04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8) |
до |
Акціонерного товариства "Страхова компанія "Мега-Гарант" (61057, м. Харків, вул. Донця-Захаржевського, 6/8) |
про |
стягнення 39358,20 грн, |
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство "Страхова компанія "АРКС" (позивач) надало Господарському суду Харківської області позовну заяву до Акціонерного товариства "Страхова компанія "Мега-Гарант" (відповідач), в якій просить ухвалити рішення, яким стягнути з відповідача - Акціонерного товариства "Страхова компанія "Мега-Гарант" (код ЄДРПОУ: 30035289, адреса: вул. Донця-Захаржевського, 6/8, м. Харків, 61057, Харківська область, Україна) на користь позивача - Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" (адреса: 04070, м. Київ, вул. Іллінська, 8, код ЄДРПОУ 20474912, п/р UA 713510050000026503253730300 в AT "УкрСиббанк", МФО 351005) суму виплаченого страхового відшкодування в розмірі 39358,20 грн та витрати сплаченого судового збору в розмірі 2481,00 грн.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що згідно зі ст. 993 ЦК України і ст. 27 Закону України "Про страхування" до страховика, який виплатив страхове відшкодування за договором майнового страхування у межах фактичних витрат переходить право вимоги, яке страхувальник або інша особа, що одержала страхове відшкодування, має до особи, відповідальної за завдані збитки.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 27.07.2022 залишено без руху позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС" та надано йому строк 10 днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків, а саме на подання Господарському суду Харківської області: довіреності, що підтверджує повноваження представника позивача Сечко С.В., який підписав позовну заяву, засвідчену належним чином.
10.08.2022 позивач надіслав суду клопотання №4496+4497 АРКС від 05.08.2022 про усунення недоліків.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 16.08.2022 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №922/1105/22.
Вказаною ухвалою суду вирішено розглядати справу №922/1105/22 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
Зазначеною ухвалою суду встановлено позивачу строк 10 днів з дня отримання цієї ухвали для подання Господарському суду Харківської області: копії ліцензії; доказів запрошення відповідача на огляд пошкодженого ТЗ та складання акту; копії посвідчення водія ТЗ д.н. АХ1797ІА; доказів сплати страхувальником страхового платежу в повному обсязі; витягів державного реєстратора з ЄДР на позивача та на відповідача станом на час розгляду справи.
Вищевказану ухвалу вручено Приватному акціонерному товариству "Страхова компанія "АРКС" 22.08.2022, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке повернулося до суду 30.09.2022.
Отже, відповідно до ч. 5 ст. 116 та ч. 1 ст. 118 ГПК України, встановлений господарським судом в ухвалі від 16.08.2022 10-денний строк з дня вручення цієї ухвали для надання суду доказів спливає 01.09.2022.
Натомість, Приватним акціонерним товариством "Страхова компанія "АРКС" не виконано вимог ухвали Господарського суду Харківської області про відкриття провадження у справі від 16.08.2022 та не надано до суду жодного з документів, що зазначені в цій ухвалі.
Суд зазначає, що відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов'язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
Одними із основних засад (принципів) господарського судочинства є: рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом; змагальність сторін; пропорційність; розумність строків розгляду справи судом; неприпустимість зловживання процесуальними правами (п. 2, 4, 6, 10, 11 ч. 3 ст. 2 ГПК України).
Пунктами 4, 5 ч. 5 ст. 13 ГПК України передбачено, що суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість: сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом; запобігає зловживанню учасниками судового процесу їхніми правами та вживає заходів для виконання ними їхніх обов'язків.
Згідно з п. 3 ст. 247 ГПК України при вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідно до ч. 6 ст. 250 ГПК України якщо суд вирішив розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження, але в подальшому за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи постановив ухвалу про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, розгляд справи починається зі стадії відкриття провадження у справі.
Поряд з викладеним суд також звертає увагу, що чинний ГПК України спрямований на забезпечення своєчасності розгляду справ та правової визначеності, унеможливлення зловживання процесуальними правами та підвищення ефективності судочинства в цілому, з огляду на що встановлено точний порядок та розумні строки вчинення процесуальних дій, зазначені чіткі стадії судового процесу та розумні обмеження, в тому числі щодо подання доказів.
Враховуючи не виконання позивачем вимог ухвали Господарського суду Харківської області про відкриття провадження у справі від 16.08.2022 та не надання до суду жодного з документів, що зазначені в цій ухвалі, задля дотримання принципів господарського судочинства та з метою повного і всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про доцільність переходу від спрощеного позовного провадження до розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.
За таких обставин, суд за власною ініціативою вважає за необхідне розглядати справу №922/1105/22 за правилами загального позовного провадження.
Частиною 1 ст. 73 ГПК України передбачено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 80 ГПК України учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду.
Згідно з ч. 7 ст. 81 ГПК України, будь-яка особа, в якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Оскільки позивач не виконав вимог ухвали Господарського суду Харківської області про відкриття провадження у справі від 16.08.2022 та не надав до суду жодного з документів, що зазначені в цій ухвалі, суд вважає за необхідне витребувати їх у Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "АРКС".
Також, суд вважає за необхідне роз’яснити, що згідно з ч. 8 ст. 81 ГПК України особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали.
У противному випадку вони можуть бути притягнуті до відповідальності, передбаченої ГПК України.
Керуючись статтями 2, 12, 13, 73, 80, 81, 116, 118, 120, 232 - 235, ч. 6 ст. 250 Господарського процесуального кодексу України,
УХВАЛИВ:
Роз’яснити учасникам справи, що всі заяви, клопотання та докази мають бути подані до Господарського суду Харківської області належним чином засвідчені відповідно до ст. 91 ГПК України та ДСТУ 4163-2020.
Повідомити учасників справи про можливість одержання інформації по справі з сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://reyestr.court.gov.ua, а також на сайті суду (inbox@hr.arbitr.gov.ua) та за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
Заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою на офіційну адресу суду або дистанційними засобами зв'язку.
Суд звертає увагу сторін, що документи, отримані судом електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв'язку, не належать до офіційних. Враховуючи зазначене, такі документи є неналежно оформленими, відтак не належить до офіційних і судом залишаються без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Повне судове рішення складено та підписано 30.09.2022.
Суддя |
В.І. Ольшанченко |