flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Повідомлення: До уваги: Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев" (210008, республіка Білорусь, м. Вітебськ, пров. Стахановський, 7)

10 березня 2023, 15:45

Повідомлення:

До уваги: Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев"

(210008, республіка Білорусь, м. Вітебськ, пров. Стахановський, 7)

 

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________________________________________________________________

 

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

 

"08" березня 2023 р.

м. Харків

Справа № 922/649/23

 

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жиляєва Є.М.                                                

розглянув матеріали

позовної заяви  

 Фізичної особи-підприємця Василевського Віктора Яковича

(61091, м. Харків, вул. Ново-Садова, буд. 9)     

 

до  

 Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев"

(210008, республіка Білорусь, м. Вітебськ, пров. Стахановський, 7)    

 

про

стягнення 24811 євро (що еквівалентно 970686,09 грн)

 

ВСТАНОВИВ:

Позивач, Фізична особа-підприємець Василевський Віктор Якович звернувся до Господарського суду Харківської області з позовом до відповідача -  Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев", в якому просить суд стягнути грошові кошти в розмірі 24811,20 євро (що еквівалентно 970686,09 грн), з яких заборгованість у розмірі 24000,00 євро (що еквівалентно 938949,60 грн) та пеня у розмірі 811,20 євро (еквівалентно 31736,49 грн). Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням з боку відповідача своїх зобов`язань за Договором купівлі-продажу № 52/КУ від 24.01.2018 року.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 27.02.2023 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк у п'ять днів з дня вручення такої ухвали для усунення недоліків.

03.03.2023 до загального відділу діловодства Господарського суду Харківської області від позивача надійшла заява про долучення копії паспорта та картки фізичної особи-платника податків Василевського Віктора Яковича (вх. № 5214).

У відповідності до вимог частини 3 статті 174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день її первинного подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Згідно з приписами частини першої, п’ятої статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку: 1) наказного провадження; 2) позовного провадження (загального або спрощеного).

Дана справа не відповідає ознакам малозначної справи, наведеним у частині 5 статті 12 ГПК України. Обставини справи, що згідно частини третьої статті 247 ГПК України мають значення для вирішення питання про можливість розгляду справи в порядку спрощеного провадження, наразі також свідчать про відсутність підстав для розгляду цієї справи в спрощеному порядку.

Враховуючи викладене, а також враховуючи усунення позивачем недоліків позовної заяви, визначених ухвалою суду від  27.02.2023, суд дійшов висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі № 922/649/23 за правилами загального позовного провадження.

Окрім цього, із позовних матеріалів убачається, що відповідач є нерезидентом України - резидентом республіки Білорусь.

Відповідно до п.п. 1, 2 Додаткової угоди №3 від 18.05.2020 року, укладеного між позивачем та відповідачем, сторони досягни згоди, що у разі виникнення будь-яких спорів або розбіжностей сторін, що випливають із виконання даного договору, продавець та покупець здійснять необхідні заходи для врегулювання шляхом переговорів, а у випадку розбіжностей, передаються на розгляд Господарського суду Харківської області (Господарський суд Харківської області, адреса: 61022, Україна, м.Харків, пл.Свободи, 5, Держпром, 8-й під’їзд).

За приписами ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України «Про міжнародне приватне право», Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Якщо міжнародним договором України встановлено інші правила судочинства, ніж ті, що передбачені цим Кодексом, іншими законами України, застосовуються правила міжнародного договору.  Іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України (ст. 365 ГПК України).

Згідно з ч. 1 ст. 367 ГПК України у разі, якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Отже у даній справі відповідач є юридичною особою, зареєстрованою за законодавством Республіки Білорусь, а тому відповідно до ст. 365, 367 ГПК України, Відкрите акціонерне товариство "Витебскдрев" слід повідомляти про дату, час і місце розгляду справи в порядку, передбаченому Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965. Разом з тим, на даний час будь-яке поштове сполучення між Україною та республікою Білорусь є припиненим.

Зі змісту позовної заяви позивач також вказав, що місцезнаходженням відповідача є: 210008, республіка Білорусь, м. Вітебськ, пров. Стахановський, 7, однак АТ «Укрпошта» припинила доставку до росії та білорусі з перших днів повномасштабної війни, тому позивач не має можливості, відповідно до п.1 ч.1 ст.164 ГПК України, додати до позовної заяви докази відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.

З огляду на вищенаведене, враховуючи неможливість виконання судового доручення про вручення відповідачу судових документів про відкриття провадження у справі № 922/649/23, суд дійшов висновку про подальше повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та надсилання копії даної ухвали на електронну адресу Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев".

При цьому, відповідно до ч. 4 ст. 122 ГПК України відповідач, третя особа, свідок, зареєстроване місце проживання (перебування), місцезнаходження чи місце роботи якого невідоме, викликається в суд через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання. З опублікуванням оголошення про виклик відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.

Отже, як зазначалося судом вище, суд дійшов висновку про подальше повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та надсилання копії даної ухвали на електронну адресу Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев".

При цьому, суд відзначає, що незважаючи на введення військового стану Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на час вирішення питання про прийняття вказаного позову законодавець не вніс відповідних змін до статей 164 та 172 ГПК України, тоді, як позивач не надав доказів відправлення відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів на адресу місцезнаходження відповідача приватними компаніями, які можуть здійснювати доставку поштової кореспонденції, або будь-яких інших доказів, які свідчать про неможливість направлення вказаних документів на адресу відповідача такими компаніями.

Водночас позивач не позбавлений можливості направити позов з додатками на офіційну електронну адресу відповідача, зазначену ним самим у позові, втім цього позивач не здійснив та такі докази до суду не подав.

Також, суд вважає за необхідне зробити до Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Харків) запит щодо способу передачі судових документів компетентним органам Республіки Білорусь для вручення відповідачу у справі.

Додатково суд звертає увагу позивача на те, що  ним долучено докази (документи), складені на російській мові, проте відсутній належним чином засвідчений переклад таких документів.

Господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою. Суди забезпечують рівність прав учасників судового процесу за мовною ознакою. Суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасникам судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють. Учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача в порядку, встановленому цим Кодексом (ч.ч.1-4 ст.10 ГПК України).

Відповідно до п.7 гл.8 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України у разі якщо документи, що посвідчуються, видаються або засвідчуються, викладені на двох і більше окремих аркушах, вони повинні бути з`єднані у спосіб, що унеможливлює їх роз`єднання без порушення їх цілісності, із зазначенням кількості прошитих (прошнурованих), пронумерованих і скріплених аркушів, з проставлянням підпису та печатки нотаріуса.

Отже, заявник повинен подати до суду прошиту та нотаріально засвідчену офіційним перекладом на українську мову копію договору купівлі-продажу № 52/КУ від 24.01.2018 з усіма додатковими угодами до нього на українську мову.

Керуючись статтями 12, 121, 177, 178, 181, 234, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд

 

УХВАЛИВ:

 

  1.  Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі №922/649/23.
  2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
  3. Підготовче засідання призначити на "04" квітня 2023 р. о 10:00.
  4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022,  місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під’їзд, 2-й поверх, зал № 224.
  5. Здійснювати повідомлення відповідача про дату, час і місце розгляду справи шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України та надсилання копії даної ухвали на електронну адресу Відкритого акціонерного товариства "Витебскдрев".
  6. Встановити позивачу строк - 10(десять) днів з дня отримання даної ухвали для подання до суду:

- перекладу позовної заяви та даних до неї договором купівлі-продажу № 52/КУ від 24.01.2018 з усіма додатковими угодами до нього на українську мову, з нотаріальним засвідченням їх вірності.

- доказів направлення Відкритому акціонерному товариству "Витебскдрев" на електронну адресу позовної заяви з додатками.

  1. Встановити відповідачу строк у 15 (п'ятнадцять) календарних днів з моменту отримання цієї ухвали для подання відзиву на позов. Зобов'язати відповідача надіслати відзив на позов та додані до нього документи прокурору одночасно з надісланням такого відзиву до суду. Докази такого надіслання надати суду (ч. 5 ст. 165 ГПК України).
  2. Встановити позивачу строк для подання відповіді на відзив  - протягом 5 днів з дня отримання відзиву на позов.
  3. Встановити відповідачу строк для подання заперечень на відповідь на відзив з доказами їх надсилання учасника справи - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив.
  4. Участь учасників справи у підготовчому засіданні визнати необов'язковою.

10-1. У разі прибуття представників в підготовче засідання повноваження учасників справи оформити у відповідності з вимогами ст. 60 ГПК України та надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують повноваження представників.

  1. Звернути увагу учасників справи, що:

Заяви та клопотання, які подаються до суду, повинні відповідати ст. 169-170 ГПК України.

У випадку подання доказів до суду у всіх учасників справи існує обов'язок надіслання копій таких доказів усім іншим учасникам справи заздалегідь (ч. 9 ст. 80 ГПК України).

Главою 6 ГПК України врегульовано поняття, обчислення, зупинення процесуальних строків, наслідки їх пропуску, а також підстави та порядок їх поновлення чи продовження.

  1. Звернути увагу учасників справи на порядок подання доказів, встановлений у ст. 80 ГПК України, та наслідки неподання їх та доказів їх направлення іншим учасникам справи, а також на загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення передбачені ст.170 ГПК України.
  2. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://court.gov.ua/.
  3. Вдруге довести до відома учасників справи, що явка їх представників в судове засідання не є обов`язковою.

З огляду на запровадження на території України воєнного стану, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю та безпеці учасників справи, суд вважає за необхідне рекомендувати учасникам процесу у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці представників учасників справи подавати до суду заяви по суті справи за допомогою поштового/електронного зв`язку та із клопотаннями про проведення стадії підготовчого провадження та розгляду справи по суті за їх відсутності за наявними матеріалами.

  1. Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну адресу суду, через особистий кабінет в системі "Електронний суд", поштою або дистанційними засобами зв`язку.

Суд звертає увагу учасників справи на те, що документи, отримані судом електронною поштою без електронного цифрового підпису або каналами факсимільного зв`язку, не належать до офіційних. Враховуючи зазначене, такі документи є неналежно оформленими, відтак не належить до офіційних і судом залишаються без розгляду.

  1. Учасникам справи необхідно письмово повідомити суд про оптимальний для них спосіб отримання інформації щодо розгляду справи.

Суд звертає увагу учасників справи на наступне:

- для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, доцільно зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (створити поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua та подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України.

- учасники справи (їх представники) мають право доступу до матеріалів даної справи в електронному вигляді в системі Електронний суд після реєстрації своїх офіційних електронних адрес в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі.

- інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.

  1. Роз`яснити учасникам справи положення ст. 202 ГПК України, відповідно до якої неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи (заяви) по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

 

Суддя

 

     Є.М. Жиляєв

 

Примітка: У зв’язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.