flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До уваги: - ТОВ "Фемілі Форева" (місцезнаходження: 223054, Мінська область, Мінський район, ам. Острошицький городок, вулиця Ленінська, будинок 82, офіс 1; Республіка Білорусь)

23 червня 2023, 15:04

Повідомлення:

До уваги: - ТОВ "Фемілі Форева" (місцезнаходження: 223054, Мінська область, Мінський район, ам. Острошицький городок, вулиця Ленінська, будинок 82, офіс 1; Республіка Білорусь)

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,  

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

 

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

 

"03" лютого 2023 р.

м. Харків

Справа № 922/369/23

 

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Рильової В.В.                                                

розглянув матеріали

позовної заяви  

 Товариства з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" (місцезнаходження: 61010, місто Харків, вулиця Георгіївська, будинок 10; код ЄДРПОУ 32030717)      

 

до  

 Товариства з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева" (місцезнаходження: 223054, Мінська область, Мінський район, ам. Острошицький городок, вулиця Ленінська, будинок 82, офіс 1; Республіка Білорусь; ОНП - обліковий номер платника 692158645)     

 

про

стягнення 16 083,79 євро (що еквівалентно 639 301,70 грн.)

 

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" звернулося до Господарського суду Харківської області із позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева"  заборгованості в розмірі 16 083,79 євро, що виникла внаслідок невиконання (неналежного виконання) відповідачем грошових зобов'язань за Контрактом № 220071 від 25 серпня 2020 року.

Дослідивши матеріали позовної заяви ТОВ "Тубний завод", суд встановив, що її подано з додержанням вимог статей 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України.

Вирішуючи питання щодо відкриття провадження у справі, суд враховує також те, що відповідно до пункту 7.1. Контракту № 220071 від 25 серпня 2020 року, всі суперечки, за якими Сторонами не було досягнуто згоди, вирішуються відповідно до матеріального права країни позивача, в суді країни позивача за місцем його знаходження. Якщо позивачем витупає Покупець, то всі спірні питання та розбіжності слід вирішувати в Економічному суді міста Мінськ, якщо позивачем виступає Продавець, то всі спірні питання і розбіжності слід вирішувати в Господарському суді Харківської області. При вирішенні спорів зазначеним органом сторони застосовують матеріальне право країни позивача.

Так як позивачем є Продавець - ТОВ "Тубний завод", усі спірні питання та розбіжності вирішуються в Господарському суді Харківської області та застосовується матеріальне право України.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у випадку, якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.

З огляду на викладені умови Контракту, а також на вимоги Закону України "Про міжнародне приватне право" даний спір підлягає розгляду в Господарському суді Харківської області, у відповідності з матеріальним та процесуальним правом України. За наведених обставин, суд вважає за можливе прийняти позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" до розгляду та відкриває провадження у справі № 922/369/23.

Враховуючи ціну позову та характер спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що справа № 922/369/23 підлягає розгляду в порядку загального позовного провадження. При цьому початок підготовчого провадження і відповідно облік процесуальних строків починається з дня винесення цієї ухвали.

Судом встановлено, що відповідач по справі - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева" є нерезидентом (іноземним суб'єктом господарської діяльності). Достовірна інформація щодо наявності на території України офіційно зареєстрованого представництва відповідача на момент розгляду справи у суду відсутня.

Згідно частини першої статті 365 Господарського процесуального кодексу України, іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов'язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.

Відповідно до статті 367 Господарського процесуального кодексу України, у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.

Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах, до якої Україна приєдналася згідно з Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних та комерційних справах" від 19.10.2000. Згідно зі статтею 1 Конвенції "Про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах", остання застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.

Статтями 2, 3 вказаної Конвенції передбачено, що кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов'язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом. Орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Згідно статті 15 Конвенції кожна договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови:

  1. a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією,
  2. b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців,
  3. c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.

Крім того, особливості виконання доручень з надання правової допомоги визначені Інструкцією про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України і Державної судової адміністрації України від 27.06.2008 N 1092/5/54 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 6.7 Інструкції, суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального Органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції, напряму.

Відповідно до інформації, яка міститься на веб-сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права: http://www.hcch.net, Центральним органом Республіки Білорусь є Міністерство закордонних справ Республіки Білорусь, яке може отримувати, зокрема, документи, що належать до компетенції Міністерства юстиції, що направляються до Білорусі через дипломатичні представництва або консульські установи.

Відповідно до частини третьої статті 5 Конвенції, якщо документ має бути вручений відповідно до частини першої цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави.

Заповнений формуляр доручення і документи, що підлягають врученню, надсилаються у двох примірниках (пункт 6.5 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів).

Таким чином, для належного повідомлення відповідача про час і місце судового засідання, відповідно до розділу ІХ Господарського процесуального кодексу України, пунктів 6.2-6.5 Інструкції про порядок виконання міжнародних договорів з питань надання правової допомоги в цивільних справах щодо вручення документів, отримання доказів та визнання і виконання судових рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України, Державної судової адміністрації України, від 27.06.2008 № 1092/5/54, суд вважає за необхідне зобов'язати позивача надати суду примірники нотаріально засвідчених перекладів на російську мову ухвали про відкриття провадження у справі №922/369/23, позовної заяви, судового доручення про вручення документів, підтвердження про вручення.

Поряд із цим, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, який затверджено Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, із змінами внесеними згідно з Указами Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022 та від 07.11.2022 № 757/2022, затвердженими Законами України від 15.03.2022 № 2119-IX, від 21.04.2022 № 2212-IX, від 22.05.2022 № 2263-IX, від 15.08.2022 № 2500-IX та від 16.11.2022 № 2738-IX відповідно, в Україні введено воєнний стан, який триває й на теперішній час.

Відповідно до частини першої статті 122 Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.

Згідно з повідомленням, розміщеним 25.02.2022 на офіційному веб-сайті Акціонерного товариства "Укрпошта", у зв'язку з агресією з боку росії та введенням воєнного стану, АТ "Укрпошта" припинила поштове співробітництво з поштою росії та Білорусі; посилки та перекази в ці країни не приймаються.

Відповідно, за відсутності поштового зв'язку із Запитуваною Державою направлення судових документів до Центрального Органу Республіки Білорусь слід здійснювати через Міністерство закордонних справ України.

Судом також враховано, що стаття 8 Конвенції передбачає, що кожна Договірна Держава може здійснювати вручення судових документів особам, які перебувають за кордоном, без застосування будь-якого примусу безпосередньо за допомогою своїх дипломатичних або консульських агентів. Республіка Білорусь не робила застережень щодо зазначеного порядку вручення.

Таким чином, з метою належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, судове доручення разом із судовими та процесуальними документами по даній справі в нотаріально засвідченому перекладі на російську мову для вручення відповідачу слід направити до Міністерства юстиції України для подальшої їх передачі компетентному суду Республіки Білорусь за допомогою дипломатичних каналів Міністерства закордонних справ України.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України, суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

За таких обставин, для належного повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева" про розгляд справи № 922/369/23, суд вважає за необхідне провадження у справі зупинити.

Керуючись статтями 3, 12, 120, 174, 176, 181, 228, 229, 232-235, 326, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

  1.  Прийняти позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" до розгляду та відкрити провадження у справі № 922/369/23.
  2. Справу розглядати за правилами загального позовного провадження.
  3. Почати у справі № 922/369/23 підготовче провадження та призначити підготовче засідання на "03" липня 2023 р. о 10:20.
  4. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022,  місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під’їзд, 1-й поверх, зал № 102.
  5. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" у строк до 27.02.2023 подати суду належним чином (нотаріально) засвідчений переклад на російську мову (в трьох примірниках): ухвали Господарського суду Харківської області від 03.02.2023 про відкриття провадження у справі № 922/369/23, позовної заяви (до якої також окремо додати належним чином засвідчені копії всі доданих до неї документів згідно з переліком), судового доручення про вручення документів, підтвердження про вручення.
  6. Звернутися до Центрального органу Республіки Білорусь - Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Belarus Legal and Treaties Department, який знаходиться за адресою: Ul. Lenina, 19, Minsk, 220030, Belarus з Проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів, відповідно до Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, відповідачу: Товариства з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева" (місцезнаходження: 223054, Мінська область, Мінський район, ам. Острошицький городок, вулиця Ленінська, будинок 82, офіс 1; Республіка Білорусь; ОНП - обліковий номер платника 692158645) ухвали Господарського суду Харківської області від 03.02.2023 про відкриття провадження у справі № 922/369/23 та позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Тубний завод" з додатками.
  7. Направлення вказаних документів здійснити через Міністерство юстиції України.
  8. Товариству з обмеженою відповідальністю "Фемілі Форева" у строк протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі № 922/369/23 надати суду відзив на позов у порядку, передбаченому статтею 178 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; докази направлення відзиву позивачу. Звернути увагу відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
  9. Зупинити провадження у справі № 922/369/23 у зв`язку зі зверненням з судовим дорученням про надання правової допомоги (вручення документів) до 03.07.2023
  10. Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть буди ними подані в електронному вигляді на офіційну електронну адресу господарського суду Харківської області (inbox@hr.arbitr.gov.ua), через систему "Електронний суд", поштою або іншими дистанційними засобами зв'язку.

Інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, зі сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою http://court.gov.ua/, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду в порядку, передбаченому Господарського процесуального кодексу України.

Ухвалу складено та підписано 03.02.2023.

 

Суддя

 

     В.В. Рильова

 

Примітка: У зв’язку з початком тестової експлуатації підсистеми «Електронний суд» з 01.01.2019, відповідно до Розділу XI «Положення про автоматизовану систему документообігу суду» приймання та реєстрація надісланих учасниками судових процесів електронних процесуальних документів повинна здійснюватися з Електронних кабінетів, які вони мають створити в «Електронному суді» за посиланням: https://cabinet.court.gov.ua. Після запровадження роботи Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи приймання через офіційну поштову скриньку суду процесуальних документів та документів, що стосуються розгляду справ здійснюватися не буде.