flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

До відома: 1) Фермерського господарства "Тест-Агро"    (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка,    вул. Молоданівська, буд 186) ,      2) Болховецького Євгенія Олексійовича    (63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ків

09 серпня 2023, 21:05

У

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022, 

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

_______________________________________________________________________

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

 

 26.07.2023

м. Харків

Справа № 922/1874/23

 

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Трофімова І.В.                     

при секретарі судового засідання Погореловій О.В.

 

розглянувши в порядку загального позовного провадження справу

за позовом 

  Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро"

   (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32)    

до 

  1) Фермерського господарства "Тест-Агро"

   (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка,

   вул. Молоданівська, буд 186) ,  

   2) Болховецького Євгенія Олексійовича

   (63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ківшарівка,

   буд. 70, кв. 129) ,  

   3) Приватного Сільськогосподарського підприємства "Степ"

   (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка,  

   вул. Молоданівська, буд 186)  

про

 

  стягнення 365'177,39 грн

 

за участю представників:

 позивача - Перепелиця Ю. В.;

 відповідача 1 - не з'явився;

 відповідача 2 - не з'явився;

 відповідача 3 - не з'явився,

 

ВСТАНОВИВ:

 

 Акціонерне товариство   "Банк Кредит Дніпро" звернулося до Господарського суду Харківської області з позовом до 1) Фермерського господарства "Тест-Агро", 2) Болховецького Євгенія Олексійовича та 3) Приватного Сільськогосподарського підприємства "Степ", в якому просить стягнути в солідарному порядку з відповідачів заборгованість по простроченим процентам в розмірі 365'177,39 грн за кредитним Договором №170821-АТ/1 від 17.08.2021. Суму сплаченого судового збору позивач також просить стягнути з відповідачів.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.05.2023 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, почато у справі підготовче провадження та призначено підготовче засідання на   "01" червня 2023 року о 14:15.

Рух справи висвітлено у відповідних ухвалах суду.

Ухвалою Господарського суду Харківської області від 12.07.2023 закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті на 26 липня 2023 року о(б)   14:15.

Представник позивача в судовому засіданні 26.07.2023 підтримав позов, просив його задовольнити в повному обсязі.

У зв`язку з неможливістю відправки кореспонденції до поштового відділення, що обслуговує 1 та 3 відповідачів (поштове відділення 63722) за його місцезнаходженням через ведення бойових дій, відповідачі були повідомлені про розгляд справи шляхом надання оголошення на офіційному вебсайті Господарського суду Харківської області.

Відповідач 2 правом на участь представника у судовому засіданні не скористався, причину неявки не повідомив. Про місце, дату та час проведення судових засідань відповідач повідомлявся належним чином, відповідно до ст.120, 121 ГПК України.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвали суду направлялись судом рекомендованими листами з повідомленнями про вручення (з відміткою судова повістка) на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: 63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ківшарівка, буд. 70, кв. 129.

Але, судова кореспонденція повернута поштою на адресу суду із позначкою "інші причини".

Відповідно до ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Згідно ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Відтак, в силу пункту 5 частини 6 статті 242 ГПК України, день невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду.

У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом. Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання. Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 названого Закону, для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень"). Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з процесуальними документами у справі №922/1874/23 у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

За змістом п.п. 116, 117 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, у разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" з поважних причин рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою не пізніше ніж через п`ять календарних днів з дня надходження листа до об`єкта поштового зв`язку місця призначення із зазначенням причин невручення. Поштові відправлення повертаються об`єктом поштового зв`язку відправнику у разі, зокрема, закінчення встановленого строку зберігання. У разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною, і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії. Сам лише факт неотримання скаржником кореспонденції, якою суд із додержанням вимог процесуального закону надсилав ухвалу для вчинення відповідних дій за належною адресою та яка повернулася до суду у зв`язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною невиконання ухвали суду, оскільки наведене зумовлено не об`єктивними причинами, а суб`єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на її адресу (постанови КГС ВС від 16.05.2018 у справі № 910/15442/17, від 10.09.2018 у справі № 910/23064/17, від 24.07.2018 у справі № 906/587/17).

Відповідно до ч. 9 ст. 165 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами. Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення. Порушення права на розгляд справи упродовж розумного строку було неодноразово предметом розгляду Європейським судом з прав людини у справах проти України. Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням частини першої статті 6 згаданої Конвенції (рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України", рішення Європейського суду з прав людини від 27.04.2000 у справі "Фрідлендер проти Франції"). Роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України").

Матеріали справи свідчать про те, що судом було створено всім учасникам судового процесу належні умови для доведення останніми своїх правових позицій, надання ними доказів, які, на їх думку, є достатніми для обґрунтування своїх вимог та заперечень та надано достатньо часу для підготовки до судового засідання тощо. Окрім того, судом було вжито всіх заходів, в межах визначених чинним законодавством повноважень, щодо всебічного, повного та об`єктивного дослідження всіх обставин справи.

Оскільки відповідачі своїм процесуальним правом участі у судовому засіданні не скористались, повноважних представників для участі у судовому засіданні не направили, відзиви на позовну заяву у встановлений судом строк без поважних причин не надали, заяв та клопотань від них не надходило, враховуючи сплив процесуального строку, встановленого для розгляду справи, суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю представників відповідачів за наявними у ній матеріалами, що містять достатньо відомостей про права і взаємовідносини сторін.

З`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно дослідивши матеріали справи та надані учасниками справи докази, суд установив такі обставини.

17 серпня 2021 року між Акціонерним товариством "Банк Кредит Дніпро" (далі - Позивач, Банк) та Фермерським господарством "Тест-Агро" (далі - Позичальник, Відповідач 1) було укладено Кредитний договір №170821-АТ/1 (далі - Кредитний договір), відповідно до якого банк зобов’язується надати позичальнику Кредит (грошові кошти на умовах, зазначених в договорі) одним або кількома Траншами, а позичальник зобов’язується прийняти, належним чином використовувати і повернути Банку Кредит та сплатити плату (проценти та комісії за договором) за Кредит у порядку та на умовах цього договору.

Пунктом 1 Кредитного договору передбачено, що на умовах, викладених в Договорі, Банк зобов’язується надати Позичальнику Кредит (грошові кошти на умовах, зазначених в Договорі) одним або кількома Траншами (сума Кредиту у повному обсязі або частина суми Кредиту) в національній валюті України (UAH) в Загальній сумі 2'786'715 (два мільйони сімсот вісімдесят шість тисяч сімсот п’ятнадцять гривень 00 копійок) гривень та в межах встановленого строку Кредиту (до Кінцевої дати погашення, визначеної п.2.5.2 Договору), а Позичальник зобов’язується прийняти, належним чином використовувати і повернути Банку Кредит та сплатити Плату (проценти та комісії за Договором) за Кредит у порядку та на умовах цього Договору.

Сторони домовились, що Банк на підставі відповідної Заяви Позичальника на видачу Траншу надає Позичальнику Кредит у вигляді одного Траншу, в розмірі Загальної суми Кредиту (пункт 2.1. Кредитного договору).

Кредит надається шляхом сплати коштів безпосередньо з позичкового рахунку на рахунок контрагента Позичальника за реквізитами, зазначеними в Заяві на видачу Кредиту/Траншу для використання за цільовим призначенням (пункт 2.9 Кредитного договору).

Відповідно до пункту 2.5.2 Кредитного договору Позичальник зобов’язаний повернути Кредит/Транш в терміни, встановлені Графіком погашення/зниження Загальної суми Кредиту, що є Додатком 2 до цього Договору, але в будь якому випадку не пізніше Кінцевої дати погашення - 25 березня 2026 року включно якщо тільки не застосовується інший термін повернення Кредиту/Траншу, встановлений на підставі додаткової угоди Сторін або до іншого терміну відповідно до умов цього Договору.

У разі надання Кредиту з Графіком погашення Кредиту та у разі порушення Позичальником встановлених у відповідному Графіку термінів, розмір простроченої заборгованості за кожним Траншем визначається Банком самостійно.

Кредит вважається повернутим в момент зарахування грошової суми в повному обсязі на рахунок UA 79 3057 4900 0002 9091 0000 5433 3 в Банку. Повернення Кредиту здійснюється в валюті, в якій було отримано Кредит/Транш.

Сума заборгованості за Кредитом/Траншем, що не сплачена Позичальником у визначений цим Договором термін, наступного робочого дня вважається простроченою.

У разі якщо термін повернення Кредиту/Траншу припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, терміном повернення Кредиту/Траншу вважається перший робочий день, наступний за ним (пункт 2.5.3 Кредитного договору).

Згідно з п. 2.6 Кредитного договору передбачено наступне: Процентна ставка за користування Кредитом/Траншем у межах строку користування встановлюється змінювана, якщо інший розмір процентної ставки не застосований згідно умов цього Договору.

Пунктом 2.6.1 Кредитного договору передбачено, що Проценти за користування Кредитом/Траншем, наданими за цим Договором, нараховуються Банком щомісячно в останній робочий день поточного місяця, або у день повного погашення заборгованості за Кредитом/Траншем (достроково або при настанні строку погашення), за методом факт/факт відповідно до вимог чинного законодавства на строкову суму заборгованості за Кредитом, тобто строки погашення якої не порушено.

Сторони погодили, що в разі повернення Банку всієї суми Кредиту/Траншу:

- Банк в день такої повної сплати суми Кредиту/Траншу здійснює нарахування процентів за його користування протягом календарного місяця в якому здійснюється повне повернення Кредиту/Траншу, починаючи з першого календарного дня такого місяця або починаючи з дня видачі Кредиту/Траншу, по день що передує даті повернення всієї суми Кредиту/Траншу, а

- Позичальник не пізніше дня повного погашення, дня повного повернення Кредиту/Траншу зобов’язується сплатити Банку суму таких нарахованих процентів.

Відповідно до п. 2.6.2 Кредитного договору проценти підлягають сплаті у валюті відповідно до наданого Кредиту/Траншу та сплачуються Позичальником в період з 01 по 10 число (включно) кожного місяця, наступного за тим, за який були нараховані проценти, а в місяці повного погашення заборгованості за Кредитом/Траншем (достроково або при настанні строку погашення) - в день їх нарахування, але в будь-якому випадку не пізніше дати погашення Кредиту/Траншу, вказаної в пункті 2.5.2. цього Договору. У разі якщо день сплати процентів припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, проценти сплачуються наступного робочого дня.

Відповідно до п. 2.11 Кредитного договору у разі, якщо Позичальник своєчасно не поверне суму/частину Кредиту/Траншу в Кінцеву дату погашення або у терміни, встановлені Графіком погашення/зниження Загальної суми Кредиту/Ліміту Кредитної лінії або інші терміни, встановлені умовами цього Договору, або у встановлений згідно п. 2.12. цього Договору термін повернення Кредиту/Траншу, Позичальник зобов’язаний сплатити Банку проценти за порушення грошового зобов’язання (згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України) в розмірі: діюча процентна ставка +5,0% (п’ять) процентів річних від суми простроченої заборгованості за Кредитом/Траншем, що надані в національній валюті України, гривні (UAH), якщо інший розмір не встановлений додатковою угодою на підставі домовленості Сторін, при цьому Сторони домовились, що у разі зміни розміру в сторону зменшення така угода не укладається.

Позичальник сплачує проценти за порушення грошового зобов’язання за кожен день наявності простроченої заборгованості за Траншем/Кредитом, починаючи з дати її виникнення, а саме: з наступного дня після дня несплати або не повної сплати Кредиту/Траншу в Кінцеву Дату або в Дату погашення.

Проценти за порушення грошового зобов’язання нараховуються Банком та сплачуються Позичальником відповідно до п. 2.6. цього Договору.

Пунктом 2.12 Кредитного договору сторони передбачили, що Банк має право визнати Дату погашення Кредиту/Траншу або частину Кредиту такою, що настала, направивши Позичальнику відповідну письмову вимогу про дострокове погашення Кредиту/Траншу у повному обсязі у порядку п. 10.14. цього Договору у разі настання будь-якої з наступних умов та які на думку Банку можуть призвести до непогашення Кредиту/Траншу одного з яких є - порушення Позичальником будь-якого із зобов'язань, в т. ч. несвоєчасної сплати процентів за користування кредитними коштами протягом 30 днів з дня настання строку (терміну) платежу, або у випадку порушення Позичальником чи іншою особою, що входить до складу Групи компаній, зобов’язань за будь-яким договором, укладеними з Банком.

При направленні Банком такої вимоги про дострокове погашення Кредиту/Траншу, відповідно до ст. 212, 611, 651 Цивільного кодексу України, всі зобов'язання за Договором, терміни виконання за якими не настали, вважаються такими, що настали в зазначену в вимозі дату. Не пізніше такої вказаної у вимозі дати Позичальник зобов'язується повернути Банку суму Кредиту/Траншів в повному обсязі, сплатити проценти за фактичний термін користування кредитними коштами, повністю виконати інші зобов'язання за цим Договором із настанням наслідків, передбачених п. 2.11. цього Договору.

Сума заборгованості за Кредитом/Траншем, нарахованими процентами за фактичний термін користування кредитними коштами, іншими зобов'язаннями за цим Договором, що не сплачена Позичальником у визначений у вимозі про дострокове погашення Кредиту/Траншу термін, наступного робочого дня вважається простроченою.

Умови цього пункту застосовуються незалежно від зміни Позичальником адреси для листування або місцезнаходження без попереднього повідомлення чи будь - яких інших навмисних дій Позичальника, унаслідок яких письмова вимога Банку не отримана Позичальником.

Банк надав Позичальнику Кредит в сумі 2'786'715 грн, що підтверджується належними та допустимими доказами.

З метою забезпечення виконання зобов’язань Позичальника за вказаним Кредитним договором були укладені наступні договори:

- між АТ "Банк Кредит Дніпро" та Болховецьким Євгенієм Олексійовичем (Поручитель, Відповідач 2) Договір поруки 170821-П/1 від 17.08.2021;

- між АТ "Банк Кредит Дніпро" та ПСП "Степ" (Поручитель, Відповідач 3) Договір поруки 170821- П/ 2 від 17.08.2021 (далі разом - Договори поруки).

Пунктом 1.1. Договорів поруки передбачено, що за цим Договором Поручитель поручається перед Банком за виконання Боржником - ФГ "Тест-Агро" Основного зобов’язання 1 - зобов’язання Боржника перед Банком із повернення суми кредиту, наданого за Основним договором (Кредитний договір № 170821-АТ/1 від 17.08.2021), а саме 2'786'715 гривень, Основного зобов’язання 2 (зобов’язання Боржника перед Банком із сплати суми нарахованих Банком процентів, комісій, відшкодування можливих збитків, сплати пені та інших штрафних санкцій, передбачених умовами Основного договору, існуючих в теперішній час, і тих, що можуть виникнути в майбутньому) та Основного зобов’язання 3 за Основним договором, а саме за кожне з цих Основних зобов’язань окремо.

Відповідно до 1.1. Договорів поруки порукою забезпечуються кожна та всі з вимог, що становлять Основне зобов’язання та випливають з Основного договору, а також витрати, пов'язані з пред'явленням вимоги за Основним договором і стягненням заборгованості за Договором, в тому числі судовий збір, та збитки, завдані Банку порушенням умов Основного договору та/або цього Договору або пов’язані із розірванням цього Договору або Основного договору.

Відповідно до п. 1.4. Договорів поруки, відповідальність Поручителя і Боржника щодо виконання Основних зобов’язань є солідарною.

Відповідно до п.п. 1.7. - 1.9 Договорів поруки Поручитель підтверджує, що він ознайомлений зі змістом Основного договору, зокрема із сумою основного зобов’язання, розміром плати (процентів, комісій тощо), штрафних санкцій та інших платежів за Основним договором, із термінами та строками виконання зобов’язань та іншими умовами, і заперечень щодо умов Основного договору не має. Достатнім і належним документом, що підтверджує наявність і розмір заборгованості Боржника перед Банком є довідка Банка із розрахунком заборгованості за Основним договором. Причини невиконання Боржником будь-якого Основного зобов’язання ніяким чином не впливають на виконання Поручителем зобов'язань за цим Договором.

Згідно з п. 2.1 Договорів поруки передбачено, що Банк має право у разі порушення Боржником будь-якого Основного зобов’язання за Основним договором або невиконання Боржником зобов’язання, встановленого рішенням суду щодо визнання Основного договору недійсним, звернутися до Поручителя з вимогою про виконання таких зобов’язань, а Поручитель зобов’язується виконати їх за Боржника у порядку та строки, зазначені у вказаній вимозі.

Відповідно до п. 3.1. Договорів поруки сторони домовились, що строк дії поруки, а саме строк, протягом якого Банк має право пред’явити вимоги до Поручителя, становить 10 років з дати укладення цього Договору.

Згідно з п. 8.1. Договорів поруки, договір набуває чинності з моменту його підписання обома Сторонами та скріплення печатками (у разі якщо вони використовуються Сторонами) і діє протягом строку дії поруки, зазначеного в п. 3.1 цього Договору, але в будь-якому випадку до повного виконання Сторонами своїх зобов’язань за цим Договорами.

Пунктом 9.1. Договорів поруки передбачено, що Сторони домовились, що Поручитель вважається належним чином письмово повідомленим та таким, що отримав відповідні повідомлення та/або вимогу Банку у випадках встановлених цим Договором, у разі здійснення Банком однієї або кількох дій, а саме:

- вручення Поручителю письмового повідомлення/вимоги особисто або його представникові;

- направлення Поручителю повідомлення/вимоги у вигляді БМБ-повідомлень на номер мобільного телефону, вказаного в цьому Договорі;

- передачі письмового повідомлення/вимоги рекомендованим листом з описом вкладення та повідомленням про отримання або доставкою кур’єрською службою на адресу, зазначену в цьому Договорі, або на ту адресу, яка буде повідомлена Поручителем письмово;

- надіслання письмового повідомлення/вимоги на адресу електронної пошти, вказаної в цьому Договорі, та/або на ту адресу електронної пошти, які будуть повідомлені Поручителем письмово;

- розміщення інформації на сайті Банку www.creditdnepr.com.ua (виключно для загальних повідомлень);

Поручитель вважається повідомленим/таким, що отримав повідомлення/вимогу, навіть у тому випадку, коли письмове повідомлення/вимога, надіслане на його останню відому адресу (яка зазначена в Договорі та/або письмово повідомлена Поручителем) не було йому доставлено (вручено) незалежно від причин.

Станом на 07.04.2023 Позичальник не виконав умови Кредитного договору №170821-АТ71 від 17.08.2021 щодо своєчасного погашення заборгованості за кредитом, процентами, у зв’язку з чим заборгованість за простроченими відсотками за Кредитним договором склала 365'177,39 грн.

У зв’язку із вищенаведеним, АТ "Банк Кредит Дніпро" направив Відповідачам лист №17-2778 від 07.04.2023, в якому вимагається в строк до 17.04.2023 здійснити погашення простроченої заборгованості або звернутися в Банк для вирішення питання щодо порядку подальшого врегулювання простроченої заборгованості.

Вимогу від 07.04.2023 за № 17-2778 АТ "Банк Кредит Дніпро" направив на поштові адреси Відповідачів, однак, вони повернулися неврученими адресату.

Такі обставини, на думку позивача, свідчать про порушення його прав та охоронюваних законом інтересів і є підставою для їх захисту у судовому порядку.

Надаючи правову кваліфікацію доказам які надані сторонами та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них суд виходить з наступного.

Частина 1 статті 193 Господарського кодексу України встановлює, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частиною 2 статті 193 Господарського кодексу України визначено, що кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Частинами 1, 3, 5 ст. 626 Цивільного кодексу України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є двостороннім, якщо правами та обов`язками наділені обидві сторони договору. Договір є відплатним, якщо інше не встановлено договором, законом, або не випливає із суті договору.

Дослідивши зміст укладеного позивачем та відповідачем 1 Договору, суд дійшов висновку, що даний правочин за своєю правовою природою є кредитним договором.

Відповідно до ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

Положеннями статті 526 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Суд установив, що Позивач належним чином виконав свої зобов`язання за Кредитним договором, та здійснив кредитування поточного рахунку Відповідача 1 та надав останньому можливість використовувати кредитні кошти у сумі визначеній Кредитним договором, про що свідчить наявні у матеріалах справи виписки по рахунку Відповідача 1.

Відповідно до ст. 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Позика, надана за договором безпроцентної позики, може бути повернена позичальником достроково, якщо інше не встановлено договором. Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.

Згідно з ч. 2 ст. 1050 ЦК України, якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилась, та сплати процентів.

Як передбачено ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Також, статтею 553 ЦК України передбачено, що за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.

Згідно з ст. 554 ЦК України, у разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Факт належного виконання позивачем своїх зобов`язань за кредитним договором щодо надання першому відповідачу кредиту та порушення першим відповідачем умов зазначеного договору щодо сплати заборгованості за кредитом та процентів за користування кредитом підтверджується матеріалами справи, та відповідачами жодним чином не спростований.

Строк виконання зобов`язань за кредитним договором щодо повернення кредиту та сплати процентів за його користування є таким, що настав.

З урахуванням наявності укладеного між позивачем та другим та третім відповідачами, як поручителями, договору поруки, зобов`язання першого, другого та третього відповідачів за кредитним договором є солідарними.

Стаття 525 Цивільного кодексу України встановлює, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Слід зазначити, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (ч. 5 ст. 236 Господарського процесуального кодексу України).

Будь-яких доказів сплати Відповідачами на користь Позивача 365'177,39 грн заборгованості за простроченими відсотками сторонами спору до суду не подано.

Таким чином, зважаючи на встановлені факти та вимоги вищезазначених правових норм, а також враховуючи, що перший другий та третій Відповідачі в установленому порядку обставини, які повідомлені Позивачем належними та допустимими доказами не спростували, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджуються наявними у матеріалах справи доказами, тому підлягають задоволенню повністю.

Здійснюючи розподіл судових витрат за наслідками розгляду справи, враховуючи вимоги статті 129 ГПК України, а також висновки суду про повне задоволення позову, судові витрати, понесені позивачем у зв`язку з оплатою судового збору, підлягають відшкодуванню за рахунок Відповідачів.

На підставі викладеного, керуючись статтями 124, 129-1 Конституції України, статтями 4, 20, 73, 74, 76-79, 86, 123, 129, 236-238 Господарського процесуального кодексу України, суд      

 

ВИРІШИВ:

 

 Позовні вимоги задовольнити повністю.

 

Стягнути солідарно з Фермерського господарства "Тест-Агро" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 41609409), Болховецького Євгенія Олексійовича (63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ківшарівка,    буд. 70, кв. 129, код РНОКПД 2322400994) та Приватного Сільськогосподарського підприємства "Степ" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 32444329) на користь Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) заборгованість по простроченим процентам в розмірі 365'177,39 грн за кредитним Договором №170821-АТ/1 від 17.08.2021.

Стягнути з Фермерського господарства "Тест-Агро" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 41609409) на користь Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) 1825,90 грн судового збору.

Стягнути з Болховецького Євгенія Олексійовича (63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ківшарівка,     буд. 70, кв. 129, код РНОКПД 2322400994) на користь Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) 1825,90 грн судового збору.

Стягнути з Приватного Сільськогосподарського підприємства "Степ" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 32444329) на користь Акціонерного товариства "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406) 1825,90 грн судового збору.

 

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

 

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено у порядку і строки, встановлені ст. 254, 256, 257 ГПК України.

 

Учасники справи:

 

Позивач: Акціонерне товариство "Банк Кредит Дніпро" (01033, м. Київ, вул. Жилянська, 32, код ЄДРПОУ 14352406);

Відповідач 1 : Фермерське господарство "Тест-Агро" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 41609409);

Відповідач 2 : Болховецький Євгеній Олексійович (63738, Харківська область, Куп'янський р-н, смт. Ківшарівка,      буд. 70, кв. 129, код РНОКПД 2322400994);

Відповідач 3 : Приватне Сільськогосподарське підприємство "Степ" (63722, Харківська область, Куп'янський р-н, с. Петропавлівка, вул. Молоданівська, буд 186, код ЄДРПОУ 32444329).

 

 Повне рішення складено "03" серпня 2023 р.  

 

Суддя

 

  І.В. Трофімов