Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Науково-практична конференція у ВГСУ «Судовий захист прав та інтересів учасників економічних відносин в Україні: теорія, судова практика та напрями вдосконалення». З нагоди 25-річчя утворення господарських (арбітражних) судів України у Вищому господарському суді України 2 червня 2016 року відбулася науково-практична конференція «Судовий захист прав та інтересів учасників економічних відносин в Україні: теорія, судова практика та напрями вдосконалення».
У конференції прийняли участь голова господарського суду Харківської області Усатий Віталій Олександрович та заступник голови господарського суду Харківської області Бринцев Олексій Васильович.
Зі змістовною доповіддю на тему: «До питання про критерії розмежування юрисдикцій» виступив заступник голови господарського суд Харківської області, кандидат юридичних наук, доцент кафедри господарського права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Бринцев Олексій Васильович.
У доповіді він зазначив про те, що принцип правової визначеності є найважливішим для забезпечення верховенства права та довіри до судової системи. Питання розмежування юрисдикцій носить ключовий характер для утвердження України як правової держави.
Сформулював основні умови, котрі мають застосовуватись під час визначення критеріїв підвідомчості судових справ, а саме: визначення в одному (або кількох узгоджених між собою) нормативному акті критеріїв підвідомчості справ кожній з юрисдикцій – комплексний підхід; додержання логічних правил утворення визначень; за жодних обставин одні й ті самі матеріальні правовідносини не мають підпадати під дію двох і більше процесуальних критеріїв, котрі визначають юрисдикцію відповідних судових органів - неприпустимість перетинання критеріїв підвідомчості; вичерпність правил підвідомчості, що дозволить уникати використання норм щодо штучного розподілу «у виключних випадках» окремих категорій справ; ієрархія пріоритетів – ієрархія цілей і завдань держави в нормативному регулюванні суспільних правовідносин повинна бути відображена і в ієрархії критеріїв підвідомчості судових спорів різним гілкам судової влади. Спори у відносинах, котрі мають пріоритетне значення для розвитку держави (економічні відносини), слід розглядати в межах єдиної юрисдикції (господарської), не допускаючи їх розпорошення по різних гілках судової влади.
У своєму виступі Олексій Васильович зазначив, що вказаним принципам критерії підвідомчості, запропоновані в статті 21 «Юрисдикція господарських судів» проекту Господарського процесуального кодексу України від 05.04.2016 р., підготовленого Радою з питань судової реформи, не відповідають.
Головним фактором, що унеможливлює дати схвальну оцінку запропонованому проекту, наголосив Олексій Васильович, є відсутність єдиного комплексного підходу для визначення юрисдикцій окремих судових гілок. Запропонована система критеріїв не узгоджена із критеріями підвідомчості, що визначені в ЦПК України та в КАС України.
У зв’язку з цим викликає серйозне занепокоєння невідповідність системи критеріїв підвідомчості системі пріоритетів державного регулювання суспільних правовідносин. Загальновизнано, що сильна розвинена економіка є запорукою успіху і процвітання як держави в цілому, так і окремих її громадян. Тому система регулювання економічних відносин повинна мати пріоритетний рівень понад усіма іншими. Це крім іншого означає, що усі економічні відносини в державі повинні будуватись на спільних принципах, регулюватись однорідними нормами, і спори в них повинні вирішуватись в однаковому для усіх сфер господарювання порядку.
Істотним недоліком пропонованої статті 21 проекту ГПК України вбачається те, що у визначенні підвідомчості використовуються не один, а одночасно декілька різних критеріїв (суб’єктний, предметний, зміст правовідносин). Відмова від традицій застосування кількох різних критеріїв підвідомчості на користь принципу застосування одного критерію визначення підвідомчості таких справ господарським судам за допомогою змісту відносин («зв’язку з господарською діяльністю») слугуватиме запорукою одноманітного регулювання економічних відносин та забезпеченню правової стабільності в державі, наголосив Бринцев Олексій Васильович.