Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
УЖГОРОД — 6 березня 2017 року. Асоціація правників України (АПУ) спільно з Асоціацією розвитку суддівського самоврядування України (АРССУ) та проектом Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» провели Закарпатський регіональний судовий форум «Нові повноваження органів судової влади України в контексті судової реформи».
З вітальним словом до учасників звернувся президент Асоціації розвитку суддівського самоврядування України, член Правління АПУ, суддя Львівського окружного адміністративного суду Володимир Кравчук. Він подякував партнерам, зокрема, Асоціації правників України та проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні» за сприяння у проведенні заходу. «Це вже вшосте ми збираємося на судовий форум. Минулого року ми мали приємність провести подібні заходи у Львові, Тернополі, Вінниці, Харкові та Дніпрі. І приємно зазначити, що з кожним новим заходом спільнота суддів стає все більш згуртованою та поповнюється новими активними членами», — зазначив організатор.
Андрій Кавакін, керівник проекту РЄ «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», привітав учасників форуму від імені Ради Європи та вказав на низку стандартів і рекомендацій Ради Європи, які стосуються функціонування судової влади. Він зосередив увагу на нагальності судової реформи, враховуючи велику кількість заяв від України, що надходять до Європейського суду з прав людини, та відносно невисокий рівень виконання нашою країною рішень ЄСПЛ.
З вітальними совами до учасників також звернулися Інна Ліньова, менеджер проекту Ради Європи «Підтримка впровадженню судової реформи в Україні», та Олександр Сасевич, голова Комітету з питань комунікації Ради суддів України.
Перша робоча сесія форуму була присвячена стратегічним завданням судової реформи та ролі ключових органів судової влади.
У своєму виступі Алла Лесько, член Вищої ради правосуддя, повідомила, що незабаром на офіційному сайті Ради буде відкрито реєстр повідомлень суддів про втручання в діяльність судді. Існування такого реєстру передбачено положеннями Закону «Про Вищу раду правосуддя» та відповідним Регламентом. Зміст звернень суддів після знеособлення персональних даних, які містяться в цих зверненнях, також буде відкритий. «За результатами перевірки цих звернень Вища рада правосуддя має визначати, чи є дії, на які судді посилаються у цих зверненнях, саме втручанням у діяльність судді щодо здійснення правосуддя», — зазначила Алла Лесько.
У свою чергу, Олександр Сасевич, член Ради суддів України, описуючи роль своєї інституції в системі органів судової влади, зазначив, що: «Рада суддів повинна виступати генератором ідей з метою зміцнення незалежності судової гілки влади та своєчасно реагувати на дії, які підривають авторитет судової реформи».
Про роль з’їзду суддів як найвищого органу суддівського самоврядування говорила Тетяна Стрілець, суддя Вищого адміністративного суду України. Вона звернулася до колег із закликом об’єднуватись для досягнення спільних цілей та виявляти більшу зацікавленість всіма питаннями порядку денного, які виносяться на з’їзд суддів, а не лише питаннями виборів.
Цю тему продовжив і Богдан Моніч, заступник голови Ради суддів України. «З’їзд вперше обиратиме 6 членів Вищої ради правосуддя. На тлі нових повноважень Ради це висока відповідальність. Все ж таки, першочерговий виклик полягає не у виборах, а у забезпеченні незалежності судових органів влади та визначенні пріоритетних напрямів їх роботи. Судді для суддів, а не судді над суддями», — зазначив він.
Про нові можливості у розвитку суддівського самоврядування говорив Володимир Кравчук, представивши роботу Асоціації, яку він очолює.
Про проблеми в судовій системі з погляду кадрового наповнення говорив член Вищої кваліфікаційної комісії суддів Павло Луцюк. «Сьогодні в Україні у багатьох судах, зокрема місцевих, не вистачає суддів, у 17 судах відсутня їх фактична чисельність. ВККС прийме рішення про рекомендацію щодо відрядження у такі суди суддів, які виявлять на це бажання. Для цього необхідно звернутися із відповідною заявою до Комісії — і вона буде розглянута на засіданні. Відрядження відбувається у суди того самого рівня і спеціалізації. Термін відрядження — до одного року», — зазначив Павло Луцюк.
Доволі оптимістичний погляд на судову реформу представив Джон Каббон, старший радник з питань судової системи Консультативної місії Європейського союзу з реформування сектора цивільної безпеки України. За його словами, організація конкурсу на посади суддів Верховного Суду є більш продуманою, ніж в багатьох європейських країнах. «Зазвичай, суддів просять лише вказати, чи були порушені кримінальні провадження і чи не проходили вони процедуру банкрутства», — зазначив він. Також експерт зауважив на відкритості процедури проходження конкурсу. «В Україні інтерв’ю кандидатів та досьє будуть у відкритому доступі для громадськості. І це вражає», — поділися враженнями Джон Каббон.
Юлія Бездоля, суддя Господарського суду Одеської області, говорила про фактор громадськості у діяльності судової влади та той вплив, який вона може справляти на суд. Вона наголосила на важливості існування запобіжників проти деструктивного впливу громадськості на суд.
Завершив роботу сесії В’ячеслав Панасюк, голова ГО «Центр розвитку права», національний експерт проекту Ради Європи. Він окреслив нові повноваження суддівських інституцій в Україні в контексті судової реформи.
По обіді учасники перейшли до обговорення шляхів підвищення авторитету судової влади. Про фактори впливу на побудову довіри до судової влади говорила Тетяна Васильченко, суддя Господарського суду м. Києва.
У цьому контексті соціальні мережі були визначені як пріоритетний канал комунікації з суспільством. Їм була приділена значна увага у доповідях суддів. Людмила Волкова, суддя Харківського окружного адміністративного суду, член Ради суддів України, вказала на те, що у порівнянні з країнами Європейського Союзу, присутність судової влади в Україні у соціальних мережах, зокрема у мережі facebook, є доволі значною. Практично кожен суд вже має сторінки в facebook, а судді є активними користувачами мережі. Водночас, зв’язок у мережі не може стати підставою для відводу судді.
Хоча присутність суддів у мережі facebook несе у собі немало викликів і вимагає продуманого та стриманого поводження, «соціальні мережі — чи не єдиний шлях говорити про те, що дійсно відбувається в судовій владі», — висловив переконання Олександр Сасевич, голова Комітету з питань комунікації Ради суддів України.
«Якщо ви не будете комунікувати самі, комунікація здійснюватиметься за вас», — зазначила модератор сесії Тетяна Суярко, суддя Господарського суду Харківської області, член Ради суддів України. Вона порадила працювати над розробкою коротких відеороликів, адже саме цей вид контенту наразі найбільше привертає увагу користувачів.
Врешті, Андрій Жук, суддя Тернопільського окружного адміністративного суду, визначив основні інструменти для подолання корупційних явищ у судах. На його думку, підвищення суддівської винагороди та забезпечення соціальних гарантій суддів є одним із основних чинників такої боротьби.
«Закарпатський судовий форум регіональним назвати вже просто неможливо. Він зібрав понад 100 суддів з усієї країни. І це — найкраща оцінка нашої роботи і величезний аванс на майбутнє», — підсумував Володимир Кравчук
Інформацію використано з офіційного сайту ВСЕУКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ «АСОЦІАЦІЯ ПРАВНИКІВ УКРАЇНИ»