Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
12 березня 2018 року, першим серед господарських судів Господарським судом Харківської області проведені збори суддів. Головним питанням, яке обговорювалося на зборах, стала доведена до господарських судів інформація Державної судової адміністрації України про зміну чисельності суддів господарських судів. Зокрема кількість суддів окружного суду Харківської області планується скоротити на 43% (19 посад). За результатами обговорення, судді висловили наступні позиції, з якими письмово звернулися до Вищої ради правосуддя і Державної судової адміністрації України.
Кількість справ, які перебували на розгляді господарського суду Харківської області в 2017 році, є найменшим за останні роки. Причиною такої ситуації стали економічна криза в Україні, розташування Харківської області поруч із зоною проведення АТО і істотне збыльшення розміру судового збору. Суддями висловлено думку, що з урахуванням стабілізації економічної обстановки в регіоні здійснювати розрахунок навантаження по періоду з найменшим навантаженням неправильно і запропонували використовувати для розрахунків п'ятирічний період.
Рішенням Ради суддів України №46 від 09.06.2016 були затверджені «Основні методологічні підходи та результати дослідження щодо встановлення навантаження на суддів». Зазначене рішення і розрахунки до нього проводилися за нормами процесуального законодавства, яке діяло в той період. Крім того, особливістю програмного забезпечення, яке використовується в господарських судах є те, що значна частина розглянутих судом документів взагалі не вважалася як розгляд справ, а отже не враховувалася Методикою як навантаження судді. Зазначені матеріали не знайшли свого відображення в наведених на адресу судів даних. Налічується понад 30 позицій зазначених заяв, які підлягають розгляду суддями з проведенням судових засідань. Тобто, тільки за 2017 рік, відповідно до Методики не було враховано в якості роботи суддів господарського суду Харківської області розгляд 5579 заяв.
Крім того, в 2017 році в господарський суд Харківської області Вищою радою правосуддя, з урахуванням пропозицій ДСА про наявність у суддів господарського суду Харківської області надмірного навантаження були відряджені 2 судді. Більш того, вже в 2018 році суддям вищих спеціалізованих судів, які знаходяться в стадії ліквідації, запропоновано перевестися в господарський суд Харківської області. Зазначене вище фактично підтверджує наявність надмірного навантаження суддів і недоцільність скорочення посад суддів в окружному господарському суді Харківської області.
Звернуто увагу на те, що тільки в 2017 році суддями господарського суду Харківської області було прийнято, згідно з даними з Єдиного державного реєстру судових рішень 26849 рішень, що відповідає 1 032 рішень прийнятим за рік одним з 26 суддів майбутнього окружного господарського суду Харківської області. У той же час, господарським судом Київської області у 2017 році прийнято 14671 судове рішення, госп. судом м.Києва - 74011 судових рішень, що відповідає 698 і 685 рішень прийнятим одним суддею окружних судів зазначених областей при чисельності 21 суддя і 108 суддів. Виходить, суддя окружного суду Харківської області повинен буде приймати на 30% більше судових рішень по відношенню до суддів зазначених судів, за такий же час і отримуючи при цьому таку ж саму заробітну плату. Зазначене явно показує невідповідність запропонованих ДСА розрахунків навантаження суддів для суддів різних судів.
Також звернуто увагу на те, що з 15 грудня 2017 року набули чинності нові процесуальні кодекси, серед яких Господарський процесуальний кодекс України зазнав найбільшу кількість змін. Нові норми господарського процесуального законодавства передбачають обов'язкову відео і звукову фіксацію судових засідань, а також необхідність видалятися в нарадчу кімнату для прийняття ухвал. Зазначені зміни суттєво збільшують тривалість судових засідань. Якщо раніше звичайне судове засідання тривало 10-30 хвилин, то за новими нормами ГПК України для проведення такого ж засідання потрібно від 30 хвилин до однієї години. Фактично тривалість перебування судді у судових засіданнях збільшилася не менше ніж в три рази.
Виходячи з викладеного вище, збори суддів Господарського суду Харківської області
запропонували Вищій раді правосуддя:
1) відмовитися від узгодження запропонованої Державною судовою адміністрацією України чисельності суддів в окружних господарських судах до встановлення реального нормативу рівня судової навантаження і кількості модельних справ на одного суддю з урахуванням нової редакції Господарського процесуального кодексу України;
2) виносити на розгляд питання щодо погодження запропонованої Державною судовою адміністрацією України чисельності суддів в окружних господарських судах тільки з урахуванням пропозицій місцевих господарських судів;
запропонували Державної судової адміністрації України:
3) переглянути рівень судового навантаження і кількості модельних справ на одного суддю з урахуванням нової редакції Господарського процесуального кодексу України та всіх показників надходження документів у господарських судах;
4) враховувати фактичну чисельність суддів, які працюють в господарських судах, при визначенні штатної чисельності суддів у новостворених окружних господарських судах;
5) звернути увагу Державної судової адміністрації України на неприпустимість, зменшення кількості суддів, що працюють в господарських судах, на матеріально-технічній базі яких будуть створені окружні господарські суди, на матеріально-технічній базі яких будуть створені окружні господарські суди.
Інформацію розміщено на порталі Судово-юридичної газети: